Převod vlastnického práva k nemovitosti, která je evidována v katastru nemovitostí, je proveden tzv. vkladem. Po podání návrhu na vklad proběhne označení tzv. plombou, která oznamuje, že nemovitost je dotčena změnou (probíhá řízení o povolení vkladu). Během ochranné lhůty (20 dnů) katastr vyrozumí účastníky, že mu byl návrh na vklad doručen. Po jejím uplynutí bude řízení pokračovat. Provedení vkladu je realizováno na základě rozhodnutí o povolení vkladu. Katastr následně zasílá vyrozumění o provedeném vkladu. V tomto vyrozumění je mj. uvedeno datum provedení vkladu spolu s právními účinky. S převodem vlastnického práva k nemovitosti souvisí úhrada kupní ceny.
Bezpečná úhrada kupní ceny
Prodávající chce mít jistotu, že peníze skutečně dostane. Kupující je však většinou ochoten zaplatit, až když má jistotu, že dojde k převodu vlastnického práva. Řešením této situace je tzv. úschova u třetí (tj. nezávislé) osoby. Pro úschovu lze využít banku, notáře nebo advokáta.
Úschovu můžeme využít jak při převodu práv k družstevnímu bytu, tak pro obchod se všemi nemovitostmi zapsanými v katastru. Kromě kupní smlouvy (smlouvy o převodu členských práv a povinností v bytovém družstvu) je třeba uzavřít ještě smlouvu o úschově. Při úschově peněz složí kupující peníze pro prodávajícího na zvláštní účet nezávislé třetí osoby. Teprve při naplnění předmětu obchodu a splnění všech podmínek smlouvy, jsou peníze uvolněny prodávajícímu. Do té doby nemůže s penězi disponovat ani jedna ze zúčastněných stran.
Úschova se v některých případech využívala i pro úhradu Daně z nabytí nemovitých věcí v případech, kdy poplatníkem byl převodce (prodávající) a nabyvatel (kupující) byl v roli ručitele. Od 1. 11. 2016 se poplatníkem stává vždy nabyvatel a institut ručení převodce se ruší.